Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka jest szalenie uroczyście obchodzonym świętem w Irlandii. Święty Patryk jest patronem Irlandii dlatego też dla tamtejszego narodu 17 marca, bo wtedy przypada świętowanie jest najbardziej uroczystym dniem w roku. Święto jednak obchodzone jest nie tylko w Irlandii, ale także w innych krajach europy. Przez kilka lat zyskało sobie wielu zwolenników także i w Polsce. Związane jest to głównie z ogromną popularnością kultury celtyckiej, ale także, ale również pewnymi podobieństwami kulturowymi społeczności.

Dzień Świętego Patryka jest w Irlandii dniem wolnym od pracy. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony – symbolizujący koniczynę, przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Święty Patryk to najpopularniejszy, choć nie pierwszy misjonarz krzewiący ewangelię. Przyczynił się on do spopularyzowania wiary chrześcijańskiej w Irlandii. Jego postać owiana jest legendą, która żywa jest do dziś. Na tym etapie należałoby nieco przybliżyć sylwetkę popularnego Patryka.

Według podań Patryk urodził się pod koniec IV wieku, jako nastoletni chłopiec został porwany przez piratów i wywieziony na irlandzkie wyspy, z których udało mu się uciec i powrócić do Brytanii,miejscu gdzie się urodził i wychowywał. Po powrocie jednak prześladowały go wizje i prorocze sny, co zmusiło go do powrotu do pogańskiej wówczas Irlandii. Jego zadaniem była chrystianizacja niewiernego kraju. Z pomocą kończyny tłumaczył sens istnienia trójcy świętej. To właśnie dlatego koniczynę uważa się za symbol Irlandii. Święty Patryk to także człowiek kojarzony z cudownych umiejętności przywracania ślepcom wzroku, uleczania, ożywiania zmarłych. Pod koniec swojego życia Święty Patryk dokonał chrztu kraju.

Nie ma się więc co dziwić, że Irlandczycy tak uroczyście świętują tego dnia. Wielką atrakcją święta jest serwowanie zielonego piwa wypijanego przy dźwiękach celtyckiej muzyki. Kolor zielony ma kojarzyć się z zieloną wyspom jaką jest Irlandia i kolorem koniczyny, symbolu kraju. Jak uzyskać kolor piwa? Wystarczy do bursztynowego napoju dolać niebieskiego barwnika. Najczęściej w lokalach w Dniu Świętego Patryka używa się do tego celu curacao. Można także zakupić niebieski sok malinowy. Taki napój zafundować sobie możesz także w domu. Pozytywne i radosne święto staje się coraz popularniejsze w środowiskach studenckich oraz wśród miłośników celtyckich klimatów w całym naszym kraju. Dla zainteresowanych dodamy, że Dzień świętego Patryka nie jest jedynym celtyckim świętem.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.